Een jaar van beweging en betekenis
2024 was een jaar van beweging en betekenis. In een wereld die volop in transitie is, bleef onze inzet voor mensen met een beperking stevig en richtinggevend. We werken elke dag aan een samenleving waarin iedereen meedoet – en dat vraagt visie, lef en samenwerking. Dit jaarverslag laat zien hoe we samen met mensen met een beperking, professionals en partners bouwen aan die toekomst.

Groot denken, klein doen
We deelden prachtige voorbeelden van de maatschappelijke beweging op de website Leven is Meedoen. De brancheopleidingen voor mensen met een beperking zijn onderdeel geworden van de Academie voor Zelfstandigheid en met OCW kijken we naar de structurele financiering van deze opleidingen. Met de bouwsector draaiden we een pilot in Amsterdam om passende werkplekken te creëren voor mensen met een dagbestedingsindicatie. De pilot slaagde en krijgt een vervolg in andere steden. Groot denken, klein doen, dat kenmerkt onze Visie.
Initiatief nemen en zichtbaar zijn
Ook in de rechtszaal – een plek waar we liever niet komen – boekten we resultaat: we wonnen een rechtszaak tegen de zorgkantoren over de hoogte van tarieven. We realiseerden daarnaast hogere tarieven voor de ondersteuning van cliënten met onder andere zorgprofiel VG7 en boekten een doorbraak op weg naar een beter passende bekostiging voor dat profiel.
En we zijn als sector meer zichtbaar geweest. Zo hadden we een succesvolle actie op Prinsjesdag, waarbij verschillende Kamerleden hoedjes droegen die gemaakt waren door mensen met een beperking.
Samen met sociale partners hebben we het afgelopen jaar gewerkt aan het bevorderen van duurzame inzetbaarheid van medewerkers. Het kapitaal in onze sector zit immers niet in stenen, maar in de mensen die dagelijks zorg en ondersteuning bieden. Hun vakmanschap is onze grote kracht. Dat vakmanschap verandert en komt steeds meer in dienst te staan van mensen met een beperking én hun netwerk.
In al deze voorbeelden trokken we het initiatief naar ons toe. En dat blijven we doen. Samen met ouders en verwanten, het bedrijfsleven en het onderwijs kijken we hoe we onze Visie 2030 kunnen realiseren. En meer dan dat: hoe we onze ambities sneller kunnen waarmaken. Dus brengen we goede ideeën meteen in de praktijk in Labs 2030. Die andere manier van kijken geeft energie!
Tussenbalans Visie 2030
In 2025 maken we de tussenbalans op van onze Visie 2030. Onze droom verandert niet, maar de wereld om ons heen wel. We willen (pro)actief richting geven en meebouwen aan die veranderende wereld, ook omdat we als sector veel te bieden hebben aan de samenleving. Dat vraagt van ons vasthoudendheid, focus en aanscherping van onze strategie. Eentje die ons helpt om samen met al onze partners de volgende stappen te zetten. Ik kijk ernaar uit!
Meer lezen
Dit artikel is een onderdeel van het VGN-jaarverslag 2024.