Simpel switchen in Eindhoven: van dagbesteding naar werk
In Eindhoven en omgeving wordt actief samengewerkt aan het mogelijk maken van 'simpel switchen' tussen dagbesteding en (beschut of betaald) werk. Sociaalontwikkelbedrijven, gemeenten, zorgorganisaties en UWV weten elkaar steeds vaker te vinden.
Simpel switchen tussen dagbesteding en werk
Tijdens een uitwisselingsbijeenkomst van de Lerende praktijken Simpel Switchen, maart 2026 in Eindhoven, waren de deelnemers te gast bij sociaalontwikkelbedrijf Ergon. Wat deze dag duidelijk werd, is dat goede samenwerking nodig is om simpel switchen mogelijk te maken. Net als ‘warme overgangen’. Mensen die de stap naar betaald werk overwegen, ervaren vaak onzekerheid. Zij willen de ruimte om een nieuwe werkplek te verkennen, met de zekerheid dat zij kunnen terugvallen op hun dagbesteding. In Eindhoven wordt actief samengewerkt om dit mogelijk te maken. Ergon doet dit samen met zorgorganisaties Neos, Futuris, gehandicaptenorganisaties Lunet, Severinus en het UWV.
Proefperiode om de overgang te versoepelen
Een concreet voorbeeld van samenwerking is de ‘proefperiode’ die Ergon en Neos ontwikkeld hebben. Ergon biedt participatietrajecten aan voor mensen die stappen naar betaald werk willen zetten, maar de stap om hieraan te beginnen was te groot voor dagbestedingsdeelnemers bij Neos. Om de overgang te versoepelen hebben Ergon en Neos daarom een proefperiode van zo’n zes weken geïntroduceerd. Het Eindhovense Simpel Switchen netwerk is deze werkwijze aan het uitbreiden naar andere zorgorganisaties, waaronder Lunet.
Lerende praktijken: samenwerking om processen te versimpelen
Dit was de vierde uitwisselingsbijeenkomst voor het project Lerende praktijken Simpel Switchen, in opdracht van het ministerie van SZW. Deelnemers uit verschillende arbeidsmarktregio’s komen hier samen om uit te wisselen. De drie kernpartners die dit traject begeleiden zijn Cedris, Movisie en de VGN.
Over het programma Simpel Switchen
De VGN is een van de partners van het Simpel Switchen programma. Simpel Switchen gaat over het wisselen van de ene werkvorm naar de andere. Bijvoorbeeld van beschut werk naar banenafspraak, of van betaald werk naar dagbesteding. In de praktijk blijken deze stappen vaak ingewikkeld door versnipperde regelgeving, onduidelijke verantwoordelijkheden en financiële onzekerheden. Met Simpel Switchen willen we dat anders doen. Het doel: overgangen soepeler maken, zodat nog meer mensen een passende (werk)plek vinden.
Op de hoogte blijven?
Lees meer over Simpel Switchen op deze website. Wil je op de hoogte blijven van alles wat we leren en delen over Simpel Switchen in het landelijke programma? Meld je aan voor de Simpel Switchen Nieuwsbrief.